University of Pittsburgh

Graduate Student Awards and Honors

Graduate Student Awards and Honors, 2012–13

BERGER-CARTER JAZZ RESEARCH FUND GRANT to Chris Capizzi (Music).

CHANCELLOR’S GRADUATE FELLOWSHIP, to Da Lin (Music).

DEAD ELF MUSIC AWARD, to Jonghee Kang (Music).

KENNETH P. DIETRICH ARTS AND SCIENCES GRADUATE FELLOWSHIP, to Jeffrey Klein (Music).

KENNETH P. DIETRICH ARTS AND SCIENCES GRADUATE FELLOWSHIP, to Kevin O'Brien (Music).

KENNETH P. DIETRICH ARTS AND SCIENCES GRADUATE FELLOWSHIP, to Hei-Ting Wong (Music).

KENNETH P. DIETRICH ARTS & SCIENCES SUMMER FELLOWSHIP AWARDS for music graduate students, Matthew Aelmore, Chris Capizzi, Stephen Hager, Charles Lwanga, Lee Martin, Kaitlyn Myers, Hylton Smith, Jeremy Woodruff.

FULBRIGHT GRADUATE FELLOWSHIP, to Juan Velasquez  (Music).

ANDREW MELLON PREDOCTORAL FELLOWSHIP, to Aaron Brooks (Music).

ANDREW MELLON PREDOCTORAL FELLOWSHIP, to Benjamin McBrayer (Music).

ANDREW MELLON PREDOCTORAL FELLOWSHIP, to Indra Ridwan (Music).

OUTSTANDING PAPER AWARD 13TH ANNUAL GRAD EXPO, UNIVERSITY OF PITTSBURGH KENNETH P. DIETRICH SCHOOL OF ARTS& SCIENCES, to Sara Gulgas, Jonathan Sholds (Music)

Graduate Student Awards and Honors, 2011–12

ANDREW MELLON PREDOCTORAL FELLOWSHIP — Ben Harris, Matt Heap, Ben Pachter, Ryan Durkopp

CHANCELLOR’S GRADUATE FELLOWSHIP IN CHINESE STUDIES — Meng Ren

Foreign Language and Area Studies (FLAS) Fellowship — Stephen Hager

Nationality Rooms Scholarship-Austrian Room Committee Scholarship — Jeremy Woodruff

Nationality Rooms Scholarship- African Heritage Classroom Committee Scholarship — Stephen Hager 

Outstanding Paper Award, 11th Annual Grad Expo, University of Pittsburgh College of Arts and Sciences — Meng Ren

ARTS AND SCIENCES GRADUATE FELLOWSHIP — Jonathan Shold, Kaitlyn Myers, Matt Aelmore

ARTS & SCIENCES SUMMER FELLOWSHIP AWARDS — Nathan Frink, Jonghee Kang, Jungwon Kim, Brandon Masterman, Ben McBrayer, Meng Ren, Indra Ridwan, Charles Lwanga

TEACHNG ASSISTANT MENTOR PROGRAM — Brandon Masterman

Graduate Student Awards and Honors, 2010–11

FULBRIGHT IIE Award for field research in Guinea — Ryan Durkopp

FULBRIGHT Award — Charles Lwanga

ANDREW MELLON PREDOCTORAL FELLOWSHIP — Elizabeth Hoover, Christopher Ruth

CHANCELLOR’S GRADUATE FELLOWSHIP IN CHINESE STUDIES — Meng Ren

ARTS AND SCIENCES GRADUATE FELLOWSHIP — Stephen Hager, Max Hylton Smith, Jeremy Woodruff, Yoko Suzuki

JAPAN IRON AND STEEL FEDERATION/MITSUBISHI FOUNDATION GRADUATE FELLOWSHIP — Yuko Eguchi Wright

Korean Pre-Dissertation Conference GRANT, Asian Studies Center — Jungwon Kim

KOREAN STUDIES TUITION REMISSION SCHOLARSHIP,ASIAN STUDIES CENTER —Sookyung Sul

ARTS & SCIENCES SUMMER FELLOWSHIP AWARDS — Karoline Bahrs, Chuck Corey, Alison Decker, Matthew Heap, Jonghee Kang, Da Lin, Benjamin Pachter, Indra Ridwan, Alec Summers

Copyright 2009 | Site by UMC Web Team